Podobně jako City Nature Challenge výrazně doporučujeme používat platformu iNaturalist, která má vlastní aplikaci pro chytré telefony, vybavenou automatickou identifikací druhů, což mapování výrazně usnadňuje.
PŘÍPRAVA
- Stáhněte si aplikaci iNaturalist (pro Android nebo iOS) do svého smartphonu nebo tabletu, případně se připojte ze svého počítače k webu iNaturalist.org, a vytvořte si účet.
- Přidejte se do projektu Biosmršť 2024 na iNaturalistu, abyste měli přehled o svých pozorováních i o pozorováních dalších účastníků.
- Ideálně si aplikaci ještě před samotným víkendem vyzkoušejte, abyste pak zbytečně neztráceli čas a byli si jisti, že Vám vše funguje, jak má.
POZOROVÁNÍ
- Pokud narazíte na jeden z monitorovaných druhů, pomocí aplikace iNaturalist pořiďte jeho snímek. Zelené tlačítko sloužící k přidání nového pozorování najdete vpravo dole. (Jako alternativu můžete organismus nejdřív vyfotit a pak je teprve sdílet jako pozorování na inaturalist. Takový postup má výhodu v tom, že máte větší kontrolu nad kvalitou snímku.)
- Zadejte, co jste vlastně viděli – můžete zvolit mezi návrhy, které vám předloží samotná aplikace. Pokud si nejste jisti druhem, zkuste zvolit alespoň vyšší úroveň klasifikace (rod, čeleď, řád). V případě, že si vůbec nejste jisti, nechte políčko prázdné, někdo to za Vás nakonec určí.
- Zkontrolujte si, že se Vám automaticky vložila poloha. Pokud ne, upravte si nastavení.
- Pokud byla daná rostlina pozorována na zahrádce, zaškrtněte položku „Žije v zajetí nebo je pěstované“. Žádné z pozorovaných zvířat by chované v zajetí být nemělo.
JINÉ APLIKACE
Pokud z nějakého důvodu nechcete používat aplikaci iNaturalist, ale přesto byste se chtěli zapojit, můžete si nainstalovat aplikaci BioLog. Pro některé skupiny organismů jsou i speciální aplikace, pro raky je to aplikace Raci v ČR, pro ptáky pak Avif.
HURÁ NA TO
Během víkendu od 24. do 26. května zaznamenejte všechna svá pozorování vybraných nepůvodních druhů v České republice pomocí aplikace iNaturalist. Pokud si nějakým určením nebudete jisti, nevadí, někdo z rozsáhlé komunity na iNaturalistu to udělá za Vás 🙂
Po skončení projektu Biosmršť 2024 však samozřejmě s pozorováním nepůvodních druhů nemusíte končit, kdykoli najdete některý z nich, budeme rádi, když jej zaznamenáte.